Apartament usytuowany jest w Szczawnicy-Jaworki u podnóży Pienin Małych w Dolinie Grajcarka. Ten magiczny zakątek sprosta wymaganiom amatorów sportów zimowych i ekstremalnych, a jednocześnie rodzin z dziećmi, które mogą skorzystać ze ścieżek rowerowych czy pieszych wycieczek po pięknych rozpościerających się szlakach górskich.
To jeden z najbardziej spektakularnych szczytów w Pieninach i symbol tego regionu. Charakterystyczną skalną koronę tworzy pięć turni szczytowych, a najwyższa z nich to Okrąglica, licząca 983 m. Wejście na szlak: Sromowce Niżne.
Ośrodek położony jest na styku dwóch pasm górskich - Radziejowej i Małych Pienin, dzięki czemu panuje tutaj wyjątkowy mikroklimat oraz niezwykłe bogactwo krajobrazu. Do dyspozycji Gości jest wypożyczalnia i serwis, szkoła narciarska oraz dwie karczmy - z czego jedna znajduje się na górze stoku. Stok narciarski widoczny jest z okien każdego z naszych Apartamentów.
Wąwóz Homole to prawdziwa perła Pienin. Niezwykłe i malownicze kaskady niejednego turystę wprowadzą w zdumienie. W związku z występowaniem tutaj wielu unikatowych gatunków roślin i zwierząt, obszar ten został objęty ochroną. Można tu spotkać jaszczura plamistego czy sokolika pustałka. Wzdłuż wąwozu płynie potok Kamionka, w którym znajdują się liczne głazy. Po obu stronach turystycznej ścieżki wznoszą się majestatyczne skały, zbudowane głównie ze skał wapiennych pochodzących z okresu jury i kredy z domieszką łupków i margali.
Pieniny to kraina, która oprócz szlaków turystycznych, ma do zaoferowania przepiękne trasy rowerowe. My proponujemy: Szczawnica – Plasna – Szczawnica. Podczas takiej prawie 30-kilometrowej wycieczki odwiedzimy między innymi Szafranówkę, Wysoki Wierch, Lesnickie Sedlo, Aksamitkę, Czerwony Klasztor czy Przełom Dunajca. Do dyspozycji naszych Gości mamy rowery.
Szczawnica to uzdrowisko malowniczo położone pomiędzy Pieninami a Pasmem Radziejowej nad potokiem Grajcarkiem, który jest prawym dopływem Dunajca. Miasto tradycyjnie dzieli się na dwie „dzielnice”: Szczawnicę Dolną, której główna zabudowa koncentruje się na wysokości 435-480 m n.p.m. oraz Szczawnicę Wyżnią. Kryje się tam wiele przepięknych perełek wartych zobaczenia.
Do rezerwatu można dostać się od wsi Jaworki, gdzie z dwóch skał - „Czerwonej” i „Dziurawej” została utworzona naturalna brama. Rezerwat utworzono w 1961 roku i zajmuje powierzchnię 19,02 ha. Unikatowość krajobrazu połączona z cennymi naskalnymi roślinnościami zadowoli niejednego pasjonata pieszych wędrówek.
Wejście do rezerwatu znajduje się tuż obok Wąwozu Homole. Od samego wejścia rezerwat zachwyca majestatycznymi skałami. Możemy podziwiać Czubatą Skałę, Czerwoną Skałkę zwaną Skałką Sfinksa czy Konowalskie Skały. Liczne kaskady i miniwodospady dodają temu miejscu prawdziwego uroku. Wzdłuż całej malowniczej doliny i Wąwozu Międzyskały płynie potok. Spacerując blisko niego można zobaczyć piękną zabytkową kapliczkę z drewnianym dachem. To idealne miejsce do pieszych wędrówek oraz przejażdżek rowerowych. Szlaki są doskonałym miejscem na spacery z małymi dziećmi. Na powierzchni 28 h znajduje się wiele punktów, gdzie można odpocząć i podziwiać piękne widoki stworzone przez naturę. Przy wszystkich atrakcjach wiszą tabliczki informacyjne, gdzie jest możliwość zaczerpnięcia wiedzy na temat danego interesującego miejsca.
W 1997 Wieńczysław Kołodziejski przeniósł zakupioną wcześniej starą owczarnię na swój teren i po modernizacji Muzyczna Owczarnia rozpoczęła działalność pracy twórczej, z miejscem noclegowym i salą klubowo-koncertową. Co roku odbywa się tu około 100 koncertów. Deski Owczarni gościły takich artystów jak: Acid Drinkers, Bracia, Carrantuohill, Oddział Zamknięty, Dżem, Wanda i Banda, Lombard, Kasia Kowalska, TSA, IRA, Coma, Czesław Śpiewa, Grzegorz Turnau, Kroke, Mafia, Nocna Zmiana Bluesa, Nigel Kennedy, Marek Raduli, Pilichowski Band, Leszek Cichoński, Jacek Królik, Jarosław Śmietana, Globetrotters, Krzysztof Ścierański, Hanna Banaszak, Grażyna Auguścik, Andrzej Poniedzielski, Jorgos Skolias, Mikromusic, Grzegorz Kapołka, Janusz Strobel, Janusz Muniak, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Sławomir Jaskułke, Martyna Jakubowicz, Marek Bałata. Przez jednych nazywana ostoją, przez drugich zakątkiem na końcu świata, przyciąga swoim niezwykłym klimatem..
Lubisz podziwiać piękne widoki? W takim razie koniecznie musisz wybrać się na spacer wśród koron drzew. Zobaczysz tam Tatry Bielskie, Pieniny i Zamagurze.
Absolutnie olśniewająca panorama gór zachwyci każdego - niezależnie od wieku. Co więcej - z wieży widokowej możesz zjechać 67-metrową suchą zjeżdżalnią rurową lub stanąć na sieci z widokiem na dół.
Będziecie zachwyceni!
Zimą na narty lub snowboard, a latem na piesze wycieczki, zjeżdżalnię lub podziwianie cudownych widoków. Palenica to niewątpliwie jedna z największych atrakcji Szczawnicy, z której rozciąga się malownicza panorama na Pieniny i Tatry Słowackie.
Zimą znajdziesz tam stoki o różnym stopniu trudności - od polanek dla początkujących, po trasę dla zaawansowanych narciarzy.
W cieplejsze miesiące warto wejść na szczyt Palenicy, by podziwiać piękne widoki, a także wziąć udział w licznych konkursach i zabawach dla rodzin. Tym, którzy są fanami takich wejść, polecamy również odwiedzić sąsiednią Szafranówkę.
Redyk to tradycyjne święto w górskich regionach wywodzące się z dawnej gospodarki pasterskiej.
Święto obchodzone jest dwa razy w roku i polega na wiosennym wprowadzaniu oraz jesiennym sprowadzaniu owiec z hal.
Redyki są ważną atrakcją zarówno dla turystów, jak i lokalnej społeczności, a całemu wydarzeniu towarzyszą również konkursy, pokazy i koncerty, w których warto choć raz wziąć udział.
Zamek w Niedzicy to jedna z największych atrakcji turystycznych południowej części Polski. To prawdziwa perełka wśród zamków z powodu malowniczego położenia u podnóża pienińskich szczytów.
Z tarasów widokowych możesz podziwiać krajobrazy, które zapierają dech, a w środku znajdziesz ciekawe muzeum oraz posłuchasz niezwykłych legendi historii.
Jezioro Czorsztyńskie to niewątpliwa atrakcja Pienin.
Dzięki takiemu rejsowi spojrzycie na okoliczne zabytki i przyrodę z zupełnie innej, ale równie zachwycającej perspektywy.
W czasie rejsu możecie zażywać kąpieli słonecznych lub po prostu podziwiać widoki z kawiarni na statku.
Pieniny znane są również z zamków, a jeden z nich znajduje w Czorsztynie.
Obecnie niestety są to malownicze ruiny dawnej twierdzy, jednak warto odwiedzić je nie tylko ze względów historycznych, ale także z powodu przepięknych widoków na Dolinę Dunajca!
Oczywiście - jak to na zamkach - tak i w tym przypadku znajdziecie mnóstwo legend i historii o duchach, które zaciekawią każdego!
Mówi się, że spływ Dunajcem to jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Prawdopodobnie dlatego jest to najpopularniejsza atrakcja w Pieninach.
Cały spływ liczy ok. 18 km długości i zatacza aż 7 pętli. Turyści przebywając na tradycyjnej flisackiej tratwie, spotykają się z dziką i niezmienioną od tysięcy lat przyrodą oraz zwiedzają Pieniński Park Narodowy.
W najbliższej okolicy naszych Apartamentów możesz podziwiać przepiękne widoki na całe Pieniny. Wystarczy, że wejdziecie na Durbaszkę - jeden z łagodnych szczytów.
Jest on często wybierany przez początkujących turystów, a także rodziny z dziećmi, ponieważ gwarantuje piękne widoki, a jednocześnie nie wymaga fizycznego przygotowania.
Mimo że jest w zasięgu każdej osoby, stanowi świetną bazę wypadową na Wysoki Wierch lub Wysoką. Dodatkowo, w letnich miesiącach można mijać tam wypasane na halach owce.
Wysoka to najwyższy szczyt w Pieninach o wysokości 1059 m n.p.m., który jest również zaliczany do Korony Gór Polski. Cieszy się ogromną popularnością szczególnie wśród rodzin z dziećmi, ponieważ wejście na nią nie należy do najbardziej skomplikowanych, a kilkugodzinny wspólny spacer pozwoli Ci podziwiać piękne widoki, okoliczną przygodę, a także miło spędzić czas w rodzinnym gronie.
Lubisz długie spacery i przepiękne widoki? W takim razie koniecznie musisz wyruszyć w podróż na Wysoki Wierch. Szczególnie polecamy zdobywanie szczytu o wschodzie lub zachodzie słońca. To wtedy roztacza się przepiękny i romantyczny widok na okolicę.
Cały szlak jest urokliwy, a mijane po drodze stada owiec lub krów nadają wyprawie niezwykłych doświadczeń.
Sokolica to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych i najczęściej odwiedzanych szczytów w Pieninach.
Żeby na nią wejść, musisz się trochę natrudzić, ponieważ szlak jest dość stromy, jednak dobrze przygotowany i zabezpieczony dla turystów.
Mimo wszystko początkowe trudy są wynagradzane cudownym widokiem z ponad 300-metrowej przepaść nad Dunajcem, który zapiera dech każdemu, komu uda się tam wejść.
Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, to koniecznie wsiadaj na rower i zacznij przejażdżkę po jednej z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce.
Velo Czorsztyn to trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego, która prowadzi od zamku do zamku i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.
Wiele osób decyduje się na rodzinną wycieczkę rowerową, w czasie której można podziwiać przepiękne widoki.
Będąc w Jaworkach, warto odwiedzić również pochodzący z XIV wieku Czerwony Klasztor, który znajduje się po słowackiej stronie Dunajca i jest jedną z najsłynniejszych budowli sakralnych w Pieninach.
Nazwa klasztoru pochodzi od nieotynkowanych początkowo ścian, które wykonane były pierwotnie z czerwonej cegły, a on sam został zbudowany jako zadośćuczynienie za popełnione morderstwo.
Więcej jednak o szczegółach tej historii i powstania klasztoru dowiedziecie się na miejscu.
Czarna Woda położona jest niedaleko naszego Apartamentu, w kotlinie Czarnej Wody, jednego z głównych dopływów Grajcarka, o długości 6,99 km.
Dobroczynny wpływ koni na człowieka jest oczywisty. Oprócz oddziaływania na sferę fizyczną – stymulacja niemal wszystkich mięśni ciała (zwłaszcza nóg, pośladków, brzucha, kręgosłupa), kształtowanie prostej postawy, poprawy wydolności serca, układu krążenia i ogólnej kondycji, a także obniżanie ciśnienia i napięć związanych ze stresem – jazda konna pozytywnie oddziałuje również na sferę psychiczną. Dzięki kontaktom ze zwierzęciem, nauka jazdy konnej to coś więcej niż zwyczajny sport. Stadnina Koni RAJD znajdująca się niedaleko naszego apartamentu, oferuje przejażdżki w Pieniny, naukę jazdy konnej, górskie kuligi, grille, imprezy integracyjne.
(+48) 507 753 200
Położony w dzielnicy Sewerynówka, z dala od głównych szlaków turystycznych i zgiełku, Wodospad Zaskalnik oferuje chwile spokoju oraz harmonii z naturą. Ten pięciometrowy wodospad nad Potokiem Sopotnickim tworzy naturalny basen, który w gorące dni zachęca do ochłodzenia w krystalicznie czystej wodzie. W zimnych miesiącach z kolei, stanowi punkt obowiązkowy dla miłośników morsowania. Nieopodal wodospadu, znajdziecie też dużą łąkę idealną na piknik lub odpoczynek w promieniach słońca oraz plac zabaw dla dzieci.
Jeśli Wasze dzieci lubią aktywną zabawę, to musicie wiedzieć, że Park Rozrywki ABlandia w Krościenku nad Dunajcem oferuje niezapomniane atrakcje przez cały rok! W Parku Linowym, który składa się z pięciu tras, możecie doświadczyć niezapomnianych przeżyć wśród zielonej natury. W NINJA PARKU - zadaszonej, całorocznej strefie zabaw, dzieci i dorośli mogą z kolei cieszyć się elementami parku linowego oraz trampolinami, przeplatającymi aktywność fizyczną z frajdą i śmiechem. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj:
https://www.ablandia.pl/
W okolicy znajdują się kompleksy z basenami termalnymi. Oto ich lista:
Terma Bania
Odległość od Apartamentu: 48 km
samochód 58 min
www.termabania.pl
Termy Bukovina
Odległość od Apartamentu: 56,2 km
samochód 1 h 10 min
www.termybukovina.pl
Termy Szaflary
Odległość od Apartamentu: 50,4 km
samochód 1 h 4 min
www.termyszaflary.com
Termy Gorący Potok
Odległość od Apartamentu: 50,2 km
samochód 1 h 2 min
www.goracypotok.pl