Złota polska jesień w Pieninach – poznaj najbardziej urokliwe miejscowości

Jesienny urlop w górach to wymarzony wypoczynek dla fanów malowniczych widoków i turystów, preferujących ciszę i relaks. Pieniny jesienią to jedno z najbardziej cenionych i najpiękniejszych miejsc dla amatorów górskich klimatów. Pieniny – kluczowe atrakcje dla krótkiego pobytu  Zwiedzanie Pienin warto dostosować do indywidualnych potrzeb. Część z nas preferuje tradycyjne trasy turystyczne szlakiem najpopularniejszych atrakcji. Jeśli przyjeżdżamy na krótki wypad weekendowy, chcemy – co zrozumiałe – zobaczyć jak najwięcej w możliwie krótkim okresie czasu. Wskażmy kluczowe atrakcje dla krótkiego pobytu turystycznego w Pieninach (wycieczki szkolne, krótkie wyjazdy rodzinne, wyjazdy weekendowe):
  • wspinaczka na Trzy Korony i widok z platformy na Okrąglicy,
  • Przełom Dunajca – spływ tratwą,
  • zwiedzanie Zamku w Czorsztynie,
  • zwiedzanie Zamku w Niedzicy,
  • spacer w Wąwozie Homole,
  • pobyt w Szczawnicy,
  • pobyt w Krościenku nad Dunajcem,
  • wjazd kolejką linową na Palenicę.
 Pieniny – co zwiedzić w trakcie dłuższego pobytu? Coraz większą popularnością cieszą się jednak dłuższe, wielodniowe pobyty, zorientowane na spacery po mniej uczęszczanych trasach turystycznych i zwiedzanie urokliwych, małych miejscowości. W jesiennej trasie turystycznej po Pieninach – oprócz Szczawnicy, Krościenka i Czorsztyna – warto uwzględnić także następujące miejscowości:
  • Jaworki – malownicze miejsce, leżące na pograniczu Małych Pienin i Radziejowej. Najbliższe atrakcje przyrodnicze to Wąwóz Homole i Rezerwat Biała Woda. Turyści doceniają piękno lokalnej cerkwi z dekoracyjnym, dobrze zachowanym ikonostasem z końca XVIII wieku. Dużą popularnością wśród miłośników sportów zimowych cieszy się Arena Narciarska Jaworki-Homole.
  • Grywałd – wieś o charakterze letniskowym w okolicy Lubania, o bogatej tradycji, sięgającej prawdopodobnie pocz. XIV wieku. Do najważniejszych zabytków należy kościół św. Marcina z II poł. XV wieku i wiele dobrze zachowanych, zabytkowych zabudowań drewnianych.
  • Krośnica – miejscowość w okolicy Lubania, z nielicznymi, zachowanymi drewnianymi zabytkami. Warto ją uwzględnić przy planowaniu dłuższych, ale mniej uczęszczanych tras wycieczkowych po Pieninach.
  • Sromowce Niżne – niewielka, urokliwa miejscowość, leżąca na lewym brzegu Dunajca; znane miejsce spływów flisackich. Miłośnikom zabytkowej architektury drewnianej warto polecić zwiedzanie kościoła św. Katarzyny – jego powstanie datuje się na I poł. XVI wieku.
  • Łapsze Wyżne – miejscowość górska w dolinie Łapszanki. W trakcie wyprawy po najbliższej okolicy warto zwiedzić zabytkowy, XVIII-wieczny kościół św. Piotra i Pawła.
  Pieniny – gdzie najlepiej nocować? Komfortowo i w pobliżu najciekawszych szlaków turystycznych – tak pokrótce można określić idealny nocleg w Pieninach. Oprócz dobrego dojazdu, warto zwrócić uwagę na kolejną, oczywistą kwestię – jeśli zależy nam na spokojnym noclegu, wybierzmy raczej mały pensjonat niż hotel w centrum typowo turystycznej miejscowości. Lokalne pensjonaty – np. Apartamenty Ostoja Zaskalskie (Szczawnica-Jaworki) – mają dodatkową zaletę, czyli możliwość łatwego dotarcia do mniej znanych, ale równie malowniczych szlaków turystycznych (pieszych, rowerowych i narciarskich).